Czy ludzie chorujący na depresję, śmieją się?

Zastanawia mnie to, ponieważ czytam o objawach depresji, patrzę na testy i zawsze pojawia się "ciągły smutek i przygnębienie". Bez względu na wszystko? Czy to normalne, że ludzie w depresji się śmieją? Na przykład z jakiegoś kawału albo gagu komediowego. Sama już nie wiem, większość objawów zgadza się w moim przypadku, ale nie jest tak, że nie mam apetytu (a raczej wręcz przeciwnie, często jestem głodna i najadam się), ani tak, że siedzę smutna na kanapie w ciszy, a jak ktoś opowie mi kawał albo zrobi coś zabawnego, to się śmieję. Oczywiście po jakimś czasie znowu przychodzi uczucie przygnębienia, ale chodzi mi o sam fakt śmiechu. Dziękuję za odpowiedź. Ech, dziś mam, wydaje się, jakiś lepszy dzień. (: Wczoraj było potwornie...

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

nie mógłbym napisać, iż każdy, kto choruje na depresję, jest w stanie się śmiać. Zależy to w dużej mierze zarówno od osoby/osobowości, jak i od nasilenia objawów. Wielu pacjentów z dystymią lub lekkimi epizodami depresyjnymi może się uśmiechać, wręcz śmiać szczerze z żartów.

Myślę, że nie powinno to niepokoić, z pewnością nie wyklucza to problemów emocjonalnych. Stare powiedzenie mówi wszak śmiać się przez łzy, a nie zawsze przecież chodzi tu o łzy szczęścia. Może czasem jest to robienie dobrej miny do złej gry?

Nie opisuje Pani swojej sytuacji, toteż nie odnoszę się do niej. Gdyby jednak zechciała Pani napisać coś więcej o rzeczach, które wydają się Pani niepokojące, postaram się doradzić.

Pozdrawiam serdecznie