Czy łuszczyca jest związana z grzybem w organizmie?

Witam. Od lat choruje na łuszczycę. Zastanawiam się czy to nie jest związane z grzybem w organizmie.Tak się składa ,ze choroba się zaczęła po leczeniu syntarpenem.Teraz jak pojem za dużo słodyczy albo czegoś co lubią drożdże choroba się nasila .Być może leczenie ogólne drożdżycy by pomogło na łuszczycę.

Lek. Tomasz Budlewski

Witam serdecznie, łuszczyca jest chorobą uwarunkowaną genetycznie i raczej nie postuluje się udziału grzybów w jej rozwoju. Okresowe nasilanie się dolegliwości jest typowe dla tego typu choroby. Osobiście nie słyszałem aby leczenie przeciwgrzybicze w jakikolwiek sposób pomagało na łuszczycę. Celem modyfikacji leczenia proszę zgłosić się do Dermatologa.