Luteina 50 może być szkodliwa dla płodu?

Mam 35 lat i jestem po raz pierwszy w ciąży - w 19 tygodniu.

Nigdy nie ronilam. Moja ciąża jest o podwyższonym ryzyku z powodu trzech mięśniaków śródściennych uwypuklonych do wewnątrz macicy obecnie są wielkości 3,5-4 cm, z których jeden w ciesni a dwa pod lożyskiem, uwypuklone do jamy macicy. Lekarz przepisał mi od 14 tyg. luteine 50 jeden raz dziennie dopochwowo żeby przeciwdziałać przedwczesnym skurczom macicy, które występowały. Luteine 50 mam brać do końca ciąży. Chciała bym się zapytać czy to prawda, czy luteina 50, raz dziennie 1 tabl, może być szkodliwa dla płodu? Bardzo mi zależy żeby donosić ciążę i żeby dziecko było zdrowe. Ja czuję się dobrze i nie odczuwam skutków ubocznych z powodu brania luteiny 50. Według badania usg w 17 tyg. płód rozwija się prawidłowo: polożenie płodu podłużne główkowe, anatomia prawidłowa, struktury mózgu symetyczne, serce 4-jamowe, bańka żołądka widoczna, nerki widoczne, pęcherz moczowy widoczny, kości kończyn uwidoczniono, ciągłośc powłok jamy brzusznej zachowana, łożysko na ścianie tylnej strona prawa, stopień i  pępowina trójnaczyniowa, ilość płynu owodniowego prawidłowa. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Joanna.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Gratuluję dzidziusia. Z pewnością Luteina 50 brana przez całą ciażę nie zaszkodzi dziecku. Jest to syntetycznie otrzymany progesteron, czyli hormon identyczny z naturalnym, wydzielanym przez orgaznizm w czasie ciąży i niezbędnym do jej utrzymania. Pozdrawiam serdecznie!