Czy luźne stolce przez całą ciążę są normalne?

Witam,
Obecnie jestem w 27 tygodniu ciąży. W pierwszym trymestrze dokuczały mi bóle żołądka, ale nie nudności. Bóle powoli ustąpiły (zdarza się, że po zjedzeniu czegoś ciężkostrawnego wracają na parę godzin, ale nie dłużej).
Natomiast właściwie całą ciążę mam luźne, lub też luźniejsze niż do tej pory, stolce. Występują zazwyczaj raz lub dwa razy dziennie i nie towarzyszą im przy tym specjalne bóle brzucha czy nieprzyjemne dolegliwości.

Mam generalnie dosyć wrażliwy przewód pokarmowy i często reaguję nim na stres (np. biegunki wywołane stresem), czuję też, że im wyżej jestem w ciąży, tym bardziej wrażliwą na podrażnienia mam wątrobę, więc staram się bardzo uważać na to, co jem.
Nie stronię jednak od soków, owoców, warzyw, nabiału, itp. Czy luźniejsze niż zwykle stolce w ciąży to normalny objaw?
Dodam, że od początku ciąży mam bardzo dobre wyniki wszystkich badań, dziecko ładnie się rozwija. Czy nie ma zatem powodów do niepokoju i takie wypróżnianie też może towarzyszyć ciężarnym?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zarówno zaparcia jak i luźne stolce mogą towarzyszyć ciąży. Luźniejsze stolce mogą wiązać się ze zmianami hormonalnymi w ciąży, zmianami wrażliwości na niektóre pokarmy czy nawet zmianą diety.
Dopóki biegunka nie będzie miała charakteru ostrego, nie będą jej towarzyszyć wymioty i nie będzie grozić odwodnieniem, to nie ma powodów do niepokoju. Podobnie biegunka połączona z gorączką czy krwią w stolcu powinna zaprowadzić Panią do lekarskiego gabinetu.
Aby zapobiegać biegunce może Pani w diecie położyć mocniejszy akcent na produkty dietetyczne, jak kleiki czy ryż.

Pozdrawiam serdecznie!