Kobieta

Witam serdecznie.

Jestem mamą 13-miesięcznego chłopca. Jest cudownie pogodnym dzieckiem, super mądrym i kontaktowym chłopcem, jednak kilka rzeczy mnie niepokoi. Najpierw to co na plus - doskonały kontakt wzrokowy, uwielbia zabawy w chowanego, turla ze mną piłeczki, ogólnie chodzi mi o to, że raczej potrzebuje towarzystwa do zabawy, lubi się przytulać, całować, odpowiada uśmiechem na mój uśmiech, żywo reaguje na widok taty czy babci, woła ich po imieniu (baba, tata), oprócz tego mówi mama, bąbel (czyli nasz pies), kaka (myszka), mniam mniam (z pokazywaniem). Wskazuje oko, nos, ucho, wykonuje proste polecenia typu daj butelkę lub piłkę... Wrzuca i wyjmuje klocki do pudełka, robi pa-pa, koci-koci, gdzie kokoszka dziobała, naśladuje głosy wielu zwierzątek...

Uwielbia tańczyć i uciekać w zabawie przede mną na czworaka. Zbiera wszystko z podłogi i przynosi mi to mówiąc be, be. Przesyła całuski. Otwarty do ludzi, wyborny apetyt (lubi wszystko), jest go wszędzie pełno, taka iskierka... A minus, no właśnie... często macha rączkami, najczęściej w chwili kiedy się bardzo cieszy, kiedy coś bardzo chce i na to czeka, jest wtedy taki podekscytowany i radosny lub w trakcie złosci. Lubi turlać zabawki, tzn. turla wszystko po podłodze, kółka, butelki, puszki lub podrzuca tym wszystkim. Ma wtedy taką radochę. Nie jest to jedyny jego sposób zabawy, ani też nie bawi się w ten sposób jakoś długo, ale uwielbia to, często właśnie tak się bawi. Lubi bawić się kółkami, wszystkim co się kręci (też nie jest tym pochłonięty jakoś szczególnie, ale lubi).

No i ciągle tańczy, kiedykolwiek tylko usłyszy muzykę tańczy lub sam włącza wszystko, co gra (zabawki) i tańczy. Mam pytanie więc czy te objawy mogą wskazywać na jakieś autystyczne cechy, czy jest to normalny rozwój dziecka, jak odróżnić zdrowe machanie rączkami od tego już patologicznego, kiedy kręcenie, wprawianie przedmiotów w ruch jest normą, a kiedy zaczyna być niepokojące. Jestem jakaś bliska obłędu, ciągle o tym myśle, czytam... Proszę o jakąkolwiek odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie,

Pani synek jest ruchliwym, pełnym życia i energii dzieckiem. W powyższym opisie nie ma niczego niepokojącego, co wskazywałoby na zaburzenia autystyczne. Machanie rączkami w chwilach podekscytowania czy złości jest naturalnym zachowaniem dzieci w tych wieku i samo w sobie nie jest niepokojącym objawem. Dziecko przede wszystkim ma z Panią i innymi członkami rodziny wspaniały kontakt, bawi się, komunikuje, lubi się przytulać, jest pogodny,wesoły. To, że lubi tańczyć jest przejawem radości z życia. Do oznak autyzmu należy przede wszystkim stronienie od kontaktu z najbliższymi, zachowania stereotypowe, a tego jest tutaj brak. Dlatego proszę się nie martwić niepotrzebnie. Boi się Pani autyzmu i szuka na ten temat informacji, ale to może prowadzić do doszukiwania się właśnie takich niepokojących objawów w zdrowym i prawidłowym zachowaniu. Na ten moment uważam, że nie ma powodu do niepokoju.

Serdecznie Panią pozdrawiam!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Neurologia – Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego. Domeną psychiatrii są z kolei choroby, których podłoże stanowi biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  • Autyzm – Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym na tle neurorozwojowym. Objawy autyzmu pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i trwają całe życie. Zaburzenia ze spektrum autyzmu są obecnie najczęściej występującymi zaburzeniami na świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nie jedno na 300 dzieci.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach