Czy macica może oczyścić się sama?

Witam,
mam pytanie, 2 tygodnie temu lekarz stwierdził u mnie poronienie, po zrobieniu USG powiedział, że musi mi przepisać a*** czy coś takiego, żeby macica się oczyściła. Po drugiej wizycie i USG, dalej coś zostało i znów przepisał mi te tabletki. Właśnie po tych 2 tyg. kazał znów przyjść sprawdzić, czy nie trzeba wyłyżeczkować i tego właśnie się obawiam, bo mieszkam w Irlandii. Nie wiem, jak to tutaj wygląda i ile kosztuje...
Czy nie ma innego sposobu, aby macica się oczyściła, a może się jeszcze sama oczyści?
Proszę o pomoc, ciąża była około 7 tygodnia
Z góry dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Łyżeczkowanie jamy macicy wykonuje się standardowo w przypadku poronień ciąż starszych niż 8 tygodni (licząc od daty ostatniej miesiączki). Nierzadko jednak konieczny jest zabieg również w przypadku wcześniejszej straty ciąży.
Lekarz, na podstawie wywiadu (nasilenie i czas trwania krwawienia), badania wewnętrznego i ewentualnie USG ocenia, czy istnieje taka potrzeba.
Musi Pani zaufać swojemu lekarzowi. Jeśli zaleci wyłyżeczkowanie, to nie bez powodu. Nie ma innej skutecznej metody oczyszczenia jamy macicy z resztek, których pozostawienie grozi poważnymi konsekwencjami - krwotokiem i zakażeniem.
Pozdrawiam serdecznie!