Czy mając gruczolakowłókniaki powinnam zmienić tabletki antykoncepcyjne?

Witam!

Mam 24 lata i już dwa razy wykryto u mnie gruczolakowłókniaki, które miałam usunięte. Wiem, że powstawanie gruczolakowłókniaków jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi w organizmie czyli nadmiarem estrogenów, ja używam już od 7 lat tabletek antykoncepcyjnych M*** i wiem, że posiadają one dość dużą dawkę estrogenu, jednak gdy pytam mojego ginekologa czy powinnam zmienić je na łagodniejsze dostępne teraz środki dostaję odpowiedź, że skoro dobrze się czuję i nie mam żadnych dolegliwości niepożądanych powinnam pozostać przy nich. Nie wiem czy mój ginekolog ma rację i czy związku z tym, że nigdy nie miałam żadnej przerwy w braniu tabletek nie powinnam zmienić ich na inne odpowiednie przy zachorowaniach na gruczolakowłókniaki - tym bardziej, że podawanie leków zawierających estrogeny może prowadzić do powiększania się już obecnych guzów, jak było w moim pierwszym przypadku.

Proszę o radę.

Witam serdecznie.

Myślę, że powinna Pani zawierzyć swojemu ginekologowi. Jeżeli już tyle lat stosuje Pani ten rodzaj antykoncepcji nie ma podstaw do zmiany terapii. Powstawanie gruczolakowłókniaków jest bardziej wyrazem zaburzeń proporcji hormonalnej - tzn. zbyt wysokiego poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu. Stosowania doustnej antykoncepcji tą równowagę przywraca.

Pozdrawiam serdecznie.