Czy mam anemię lub inną chorobę?

Mezczyzna, 24 lata, 182 cm, 90 kg. Ostatnio bardzo dużo ćwiczę i jestem na ściesłej diecie celem zrzucenia kilogramów. Jem tylko mleko, jogurty itp. oraz wszelkiego rodzaju warzywa i owoce. W niecałe 2 miesiące schudłem 12 kg. Potrzebowałem zaświadczenia od lekarza w pewnym celu i ten wysłał mnie na badania krwi i moczu. Niektóre czynniki są zawyżone lub zaniżone, a inne w krańcowych granicach norm. I mam pytanie, czy mam anemię badź inną chorobę? Dodam jeszcze, że czuję się świetnie. Zero dolegliwości! Podaję moje wyniki: Badanie moczu: Ciężar właściwy: 1,03, pH 5, leukocyty: neg/ul, azotyny: neg, białko: 25mg/dl, cukier: norm, ketony: 50 mg/dl, urobilinogen 1 mg/dl, bilirubina 1 mg/dl, erytrocyty 25/ul; hematologia: WBC 4,2 10^3/ul, RBC 5,49 10^6/ul, HGB 14,9 g/dl, HCT 43,0%, MCV 78,3 fl - zaniżone, MCH 27,1 pg, MCHC 34,7 g/dl, RDW-SD 33,6 fl - zaniżone, PLT 143 10^3/ul, PDW 14,2 fl - podwyższone, MPV 11,4 fl, P-LCR 38,3% - podwyższone; rozmaz mikroskopowy: segmenty 46%, eozynocyty 6% - podwyższone, bazocyty 1%, limfocyty 37%, monocyty 10%. Marcin

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Na początku muszę, niestety, stwierdzić, że schudnięcie 12 kg w ciągu 2 miesięcy jest bardzo niezdrowe dla organizmu i mimo że nie odczuwa Pan żadnych dolegliwości, może to się źle odbić na Pana zdrowiu.

W wynikach, które Pan przedstawił, rzeczywiście występują pewne nieprawidłowości. Podwyższony poziom ketonów w moczu związany jest najprawdopodobniej z głodzeniem i dietą ubogokaloryczną, białko w moczu może być też z tym związane, aczkolwiek powinno być wskazaniem do wykonania dalszej diagnostyki (ocena funkcji nerek, wykonanie badania usg jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej). Również krwinkomocz (podwyższona liczba krwinek czerwonych w moczu) wymaga dalszej diagnostyki.

Nie można stwierdzić niedokrwistości (anemii) w Pana przypadku, gdyż poziom hemoglobiny jest w normie, jednak mała krwinka (MCV) może wskazywać na niedobory żelaza, związane z ich brakiem w diecie. Inne wyniki nie są niepokojące, pomimo tego, że są nieznacznie poza normą.

Proponuję zgłosić się z tymi wynikami do lekarza pierwszego kontaktu - niestety, istnieje możliwość, że przez Pana odchudzanie doszło do pewnych dysfunkcji, które wymagać będą pewnego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.