Czy mam arytmię czy nerwicę serca?

Czy to jest nerwica, czy już arytmia? Lekarze zdiagnozowali u mnie nerwicę serca, ponieważ miewam epizody silnego stresu, które wywołują przyśpieszony puls. Miałam robione wszystkie badania, osłuch i EKG i wszystko wyszło prawidłowo. Zauważyłam jednak jakieś nietypowe objawy serca - nigdy mnie nie bolało, ale zdarza się, że bije niemiarowo. Jakieś pojedyncze szarpnięcia, albo kiedy podczas wypicia wody serce zwalnia, a potem znów przyśpiesza i zwalnia. Bywa, że kiedy wstaję moje serce gwałtownie przyśpiesza, choć nigdy to nie przekroczyło 120-130 uderzeń nawet w stanie silnego stresu. Nigdy nie zrobiło mi się słabo, jednak czasami miewam napady gorąca, a przy tym przyśpieszony puls. Zalecono mi branie blokera i to pomaga na uspokojenie serca i moich nerwów, jednak czasem zdarza się jakieś szarpnięcie nawet po wzięciu blokera.

Witam.
Niestety nie jestem lekarzem medycyny, więc moja odpowiedź może nie być dla Pani w pełni satysfakcjonująca.Wydaje mi się, że systematyczna opieka lekarza jest dla Pani zasadna.
Moją uwagę zwraca fakt, iż miewa Pani epizody silnego stresu, co może pogarszać zdecydowania Pani samopoczucie.Może warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty lub psychologa. Poprawa w radzeniu sobie ze stresem może wpłynąć znacząco na poprawę Pani samopoczucia, a co za tym idzie zdrowia.
Stres , który przekracza nasze możliwości radzenia sobie negatywnie wpływana na nasze zdrowie-cierpi na tym nie tylko serce, a także utrudnia nasze codzienne funkcjonowanie.
Pozdrawiam

Mgr Marzena Kuriata

Witam, jeśli w badaniach specjalistycznych wyniki wyszły prawidłowo, a kardiolog nie rozpoznaje innego schorzenia niż "nerwica serca", najprawdopodobniej Pani objawy wiążą się z jednym z typów zaburzeń nerwicowych. Ponadto Pani koncentracja na objawach płynących z pracy serca (zrozumiała w świetle doświadczanych dolegliwości), może nasilać odczuwanie lęku i koło się zamyka. Zalecam konsultację z psychologiem i - być może w dalszej perspektywie - psychoterapię. Należałoby zobaczyć, z czym wiąże się Pani "nerwica serca".