Czy mam chorobę psychiczną związaną z manią niższej wagi?

Witam, mam 18 lat, ok. 170 cm wzrostu i 54-55 kg wagi. Ok. 1,5 roku temu ważylam dużo więcej, ok. 69 kg, przy niższym wzroście niż ten ww. Moje pytanie brzmi następująco. Otóż przed świętami ważyłam 51-52 kg i wtedy czułam się świetnie! Niczym się nie przejmowałam, czułam się doskonale. Po świętach i siedzeniu w domu przytyłam 2 kg. Czuję się grubsza. Widzę sama po sobie, że mam niestety tendencję do tycia (pokazał się brzuszek, żebra już nie wystają), a szczerze powiedziawszy, moja psychika myśli wyłącznie o kcal, kg i po głowie chodzą mi myśli typu, że jestem gruba.

Kiedy stoję przed lustrem, widzę same wady i siebie sprzed 1,5 roku. Czy takie ww. symptomy są objawami jakieś choroby (np. bulimii psychicznej?)? Dodam jeszcze, że podejrzewam u siebie cukrzycę, ale żadne badania tego nie potwierdzają (boję się iść na nie, ponieważ w mojej głowie utworzyła się myśl typu "zaczniesz brać leki - przytyjesz"). Co mam zrobić? Jak postępować względem siebie? Jak mogę zrzucić 2-3 kg, aby utrzymać wagę 50-51 kg? Tak naprawdę to nie wiem, czy dobrze trafiłam, ponieważ wypowiadałam się na różnych forach internetowych, jednak nie uzyskiwałam zadowalającej mnie odpowiedzi lub nie odpowiadano mi w ogóle.

Witam,

Twoje aktualne BMI to 18,7, oznacza to znaczną niedowagę. Wprawdzie taka masa nie spełnia kryterium rozpoznania anoreksji (wymagane BMI <17,5), to jenak wymieniasz wiele objawów, które mogą sugerować rozpoczynające się zaburzenia odżywiania.

Ich podstawowym objawem jest stałe zaabsorbowanie tematem jedzenia, ilości przyjętych kalorii itp. Kolejnym objawem anoreksji jest dążenie do utrzymania masy ciała na poziomie znacznie poniżej dopuszczalnej normy - chciałabyś narzucić sobie wagę 51 kg, która dawałaby przy Twoim wzroście wartości BMI 17,6, czyli graniczne dla anoreksji!

Anoreksja jest groźną, niekiedy śmiertelną chorobą. Nie powinnaś lekceważyć swojego zdrowia i narzucać sobie wyniszczajacej organizm diety. Jeśli podejrzewasz u siebie cukrzycę, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać potrzebne badania. Cukrzyca, jeśli nie jest leczona, powoduje powikłania ze strony układu krążenia, nerwowego, nerek i wzroku, które przez lata rozwijają się podstępnie, nie dając wcześniej objawów. Leki stosowane w leczeniu cukrzycy nie powodują tycia, to ludzie otyli często zapadają na cukrzycę.

Z pozdrowieniami