Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Witam serdecznie!

Szkoda, że nie podała Pani podstawowych danych takich jak wiek, stan zdrowia, ewentualne choroby na jakie Pani choruje, zażywane leki. Wyniki interpretuje się w stosunku do norm podanych przez laboratorium oraz biorąc pod uwagę powyższe dane.

Nie napisała Pani, czy badania krwi były wykonane na czczo. Jeżeli nie na czczo, to poziom glukozy nie budzi niepokoju, wystarczy badanie powtórzyć na czczo (8 do 12 godz od ostatniego posiłku).

Jeżeli badania miała Pani wykonane na czczo, to poziom glukozy faktycznie przekracza przyjętą normę. W takiej sytuacji najlepiej wykonać tzw. test doustnego obciążenia glukozą. Poziom glukozy bada się na czczo, a następnie pacjent wypija roztwór zawierający 75 g glukozy. Po 120 minutach ponownie oznacza się poziom glukozy. Jeżeli wynik przekroczy 11,1 mmol/l, wtedy należy rozpoznać cukrzycę.

Co do pozostałych parametrów, to nie są to podstawowe parametry morfologii krwi i trudno na ich podstawie wysnuć wnioski. Konieczna jest ocena pełnego wyniku morfologii krwi ! Krwinki o zmniejszonej objętości (mikrocytoza) oraz zmniejszonej barwliwości (hipochromia) mogą wskazywać na zbyt niski poziom żelaza w organizmie. Aby jednak stwierdzić, czy grozi Pani anemia z niedoboru żelaza konieczna jest przede wszystkim ocena poziomu hemoglobiny (Hgb) oraz czerwonych krwinek (RBC).

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty