Czy mam dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne?

Mam problem, zaczęłam zażywać tabletki antykoncepcyjne w pierwszym dniu okresu. Po 4 dniach nie miałam plamienia, więc chciałam współżyć z chłopakiem, ale pojawiła się krew ponownie i krwawię do dziś, to znaczy jest to 13 dzień. Czy może być to spowodowane nieodpowiednim dobraniem tabletek, czy czymś innym?

Witam!

Antykoncepcja hormonalna, tak jak każdy inny lek może spowodować także pewne objawy niepożądane i najprawdopodobniej plamienie jest jednym z takich objawów. Przy zażywaniu antykoncepcji hormonalnej najczęściej pojawiają się: plamienia i krwawienia, upławy, obrzmienie i bolesność piersi, kurcz łydek, zmniejszenie popędu płciowego, bóle głowy, nudności, wzrost masy ciała (na początku stosowania tabletek, później waga ciała stabilizuje się), czasem także wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Objawy niepożądane występują zwykle w początkowym okresie stosowania tabletek (pierwsze dwa - trzy miesiące) i są obecne praktycznie u wszystkich kobiet. Tylko w niewielkim procencie przypadków efekty uboczne zmuszają do odstawienia, czy też zmiany preparatu. Po jakimś czasie objawy niepożądane zanikają- organizm przyzwyczaja się do nowego poziomu hormonów. Jeżeli objawy te utrzymują się dłużej może to świadczyć o złym dobraniu leku. W takich wypadkach konieczna może być zmiana tabletki lub nawet rezygnacja z tej metody antykoncepcji.
Póki co może Pani więc przyjmować tabletki dalej, ale jeśli objawy te będą się utrzymywać należy skontaktować się z ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie!