czy mam endometriozę i grozi mi bezpłodność?

Dzień dobry, lekarz zrobił mi USG po prostu. Nie narzekam na żadne bóle czy nieregularne miesiączki. Ale z mężem chcemy zacząć starać się o dziecko i lekarz stwierdził, że warto zrobić USG. Stwierdził na podstawie tego badania, że mam pewnie endometrioze i lepiej starac sie szybko o dziecko. Czy grozi mi bezpłodność? Będę wdzięczna za interpretacje wyników. Mam 28 lat. Endometrium szerokości 6,7mm o prawidłowej echogeniczności. Jajnik lewy o wymiarach 23x37, z drobną zmianą o charakterze torbieli endometrialnej o średnicy 14mm. Jajnik o nieco ograniczonej ruchomości. Jajnik prawy o wymiarach 40x66mm z torbielą krwotoczną o wymierach 28x39 oraz kilkoma torbielami endometrialnymi o średnicy 21mm największa, pozostałe do 10 mm(2szt). Jajnik nieruchomy w zroście z macicą i otrzewną dołu jajnika. Zatoka Douglasa bez nieprawidłowych ech. Prawidłowa ruchomość.

Lek. Michał Lenard

Endometrioza może powodować trudności w zajściu w ciążę, leczenie tej choroby może trwać kilka miesięcy, a nawet lat. Dlatego też jeżeli planuje Pani mieć dzieci, to warto zacząć się o nie starać, aby w razie trudności mieć w zapasie nieco czasu na ewentualne leczenie. Pozdrawiam!