Czy mam fobię społeczną?

Zastanawiam się, czy mam socjofobię. Mam 15 lat. Od jakiegoś czasu czytałam o różnych chorobach psychicznych, chyba z czystej ciekawości. Parę dni temu natrafiłam właśnie na fobię społeczną. Po zapoznaniu się z objawami i przeczytaniu paru forów, na których wypowiadały się osoby mające ją, okazało się, że wiele objawów i moich zachowań się zgadza. Było to dla mnie ogromnym zaskoczeniem, nigdy nie zastanawiałam się nad tą moją „nieśmiałością”. Moje objawy to strach przed: wystąpieniami publicznymi, rozmowami przez telefon, rozmowami z płcią przeciwną lub osobami starszymi ode mnie (w kontaktach z dziewczynami o dziwo nie mam aż takich problemów). Unikam odpowiedzi w szkole. Szczególnie boję się kupować np. bilety w autobusie, ale ogólnie też nie przepadam za chodzeniem do sklepów i pytaniem o coś sprzedawczyń, aczkolwiek raczej nie unikam tego i jakoś sobie radzę. Nie lubię poznawać nowych osób. Jeśli chodzi o duże grupy ludzi, zdecydowanie staram się nie doprowadzić do sytuacji, w której musiałabym zabrać głos. Doszłam do wniosku, że powinnam komuś o tym powiedzieć, ale jednak boję się, że może sobie wmawiam chorobę i wcale nie cierpię na fobię społeczną. Dlatego chciałam zapytać specjalisty.

Witam!

Aby jednoznacznie stwierdzić, czy cierpisz na fobię społeczną, powinnaś skonsultować się z psychiatrą. Nikt nie jest w stanie postawić diagnozy za pomocą maila. Powinnaś jednak zastanowić się, czy faktycznie cierpisz na silne zaburzenia, czy jest to raczej związane z nieśmiałością i dojrzewaniem. Jeśli dużo czytasz na temat różnych chorób, to zawsze znajdą się objawy, które będą pasowały do Ciebie. Chcąc mieć pewność zachęcam do odwiedzenia specjalisty.

Pozdrawiam