Czy mam fobię szkolną?

Na imię mi Karolina. Mam 13 lat. Podejrzewam, że mogę mieć fobię szkolną. Pierwszy raz powiedziałam tacie, że boli mnie głowa już w przedszkolu. Oczywiście kłamałam. Było to w samochodzie, gdy właśnie parkowaliśmy przed szkołą. Tata zabrał mnie do domu, a ja leżałam w łóżku. Później było dobrze - do czwartej klasy szkoły podstawowej miałam dobre oceny, koleżanki i tolerowałam szkołę. Jednak później zaczęłam udawać, że jestem chora, a na widok szkoły dostawałam histerii! W szóstej klasie miałam mnóstwo opuszczonych godzin, jednak wszystkie były usprawiedliwione przez mamę. I nie było problemu. Teraz jestem w klasie pierwszej gimnazjum i jest dużo gorzej. Na samą myśl o szkole podnosi mi się ciśnienie, boli mnie głowa i drżą ręce. Nie jestem szczególnie dobrą uczennicą, ale podobają mi się moje oceny, lubię się uczyć. W przyszłości chciałabym być pisarką lub bibliotekarką. W internecie przeczytałam, że przyczyną fobii szkolnej są też stosunki z rodziną. Mieszkam z mamą, tata nie żyje od siedmiu lat. Nie chcę denerwować mamy, poza tym kiedyś mówiłam jej, że boję się szkoły. Kazała mi koniecznie chodzić do szkoły i gdy byłyśmy w połowie drogi zaczynałam płakać, bolało mnie serce i nie mogłam się uspokoić. Mam też wykryte kamienie na woreczku żółciowym i regularnie biorę U... Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.

Witaj!

Niestety, na odległość nie jest możliwe postawienie diagnozy. Sugerowałabym, abyś udała się do poradni pedagogiczno-psychologicznej lub poradni zdrowia psychicznego dla dzieci. Prawdopodobnie w trakcie pierwszej wizyty będzie musiała towarzyszyć Ci mama, ponieważ jesteś osobą niepełnoletnią.

Rozumiem, że nie chcesz niepokoić mamy, ale moim zdaniem Twoja mama i tak widzi, co się z Tobą dzieje i pewnie wolałaby poznać konkretną diagnozę oraz metody leczenia, niż martwić się w nieskończoność. Dlatego szczerze namawiam Cię do rozmowy z mamą i wspólnej wizyty w poradni.

Jeśli zostanie u Ciebie zdiagnozowana fobia szkolna, zostaniesz prawdopodobnie skierowana na psychoterapię poznawczo-behawioralną, która przynosi naprawdę dobre efekty w stosunkowo szybkim czasie.

Pozdrawiam!