Czy mam jaskrę? Objawy jaskry

W zeszłym roku z powodu wysokiego ciśnienia w oczach skierowano mnie do szpitala, miałam też coś nie tak z tarczą nerwu wzrokowego. Z badań wynikło, że mam otwarty kąt przesączania i dobre pole widzenia. W ciągu 3 dni pobytu w szpitalu miałam prawidłowe ciśnienie w oczach. Nie stwierdzili, że mam jaskrę, ani też nie zaprzeczyli. Od tamtej pory co miesiąc chodzę na badanie ciśnienia w oczach i jest cały czas prawidłowe.

Ciągle jestem w niepewności, ponieważ zauważyłam, że czasami niewyraźnie widzę, najczęściej rano i jak patrzę w dal. Jeszcze bardziej niepokoi mnie fakt, że moja córka ma bardzo często zapalenie spojówek i też ma wgłębienie w tarczy nerwu wzrokowego. Ze względu na to, że niegdy nie miałam jaskry w rodzinie, okulista według mnie bagatelizuje sprawę i twierdzi, że nic się nie dzieje. Nie wiem co robić, bardzo proszę o pomoc...

KOBIETA ponad rok temu

Pani zaburzenia widzenia najprawdopodobniej nie są związane z jaskrą. U chorych na jaskrę zaburzenia widzenia mają charakter stały i towarzyszy im nieprawidłowy wynik perymetrii, czyli badania pola widzenia.

Ponadto wysokie ciśnienie w gałce ocznej, tzw."nadciśnienie oczne" nie musi wcale oznaczać jaskry. Możliwa jednak jest też sytuacja odwrotna, kiedy to dochodzi do rozwoju jaskry przy niskim ciśnieniu wewnątrzgałkowym. Dlatego też, aby ostatecznie rozpoznać jaskrę, wykonuje się szereg badań: pomiar ciśnienia, pola widzenia, kąta przesączania, ocenę tarczy nerwu wzrokowego, badanie GDx.

Dodatkowo objawy jaskry zostały opisane na http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-pierwsze-objawy-jaskry