Czy mam nadwagę? Jaka dieta będzie najlepsza?

Mam 11 lat i ważę 50 kg przy wzroście 146. Mam w pasie 76 cm szybko się męczę. W szkole jestem grubsza od swoich rówieśniczek. Proszę o o jadłospis na cały dzień i odpowiedz czy mam nadwagę. Dziękuję za wysłuchanie i proszę o szybką odpowiedź.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 23,47 i znajduje się między 90 a 97 percentylem. Oznacza to, że masz nadwagę. Powinnaś przeanalizować swój jadłospis i poprawić występujące błędy.

Unikaj słodyczy, ciast i ciasteczek, cukru i słodkich gazowanych napojów, a soki owocowe zamień na wodę mineralną. Wystrzegaj się chipsów, słonych przekąsek, żywności typu fast-food (hamburgery, pizza, zapiekanki, frytki itp.), smażonych oraz tłustych produktów.

Postaraj się zastąpić pszenne, białe pieczywo na razowe lub żytnie. Unikaj słodkich deserów mlecznych, które zawierają także duże ilości tłuszczu.

W Twojej diecie powinny dominować surowe warzywa, owoce, chude mięso, ryby, przetwory zbożowe z grubego przemiału, mleko i produkty mleczne oraz ok. 2 jaja na tydzień. Nie zapominaj także o nasionach roślin strączkowych.

Bądź też aktywna fizycznie, gdyż żadne ograniczenia dietetyczne nie przyniosą efektów jeśli nie będziesz się ruszać.

Pozdrawiam