Zapytaj lekarza

1 , 0 1 4 , 9 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mam objawy ADHD lub depresji?

Witam! Jestem dziewczyną w wieku 14 lat i od dawna czuje się inna, a to dlatego, że z reguły jestem odtrącana przez społeczeństwo, albo z tego powodu, że mogę mieć ADHD. Ludzie udają, że mnie lubią, lecz za moimi plecami oczerniają - może dlatego, że moja matka jest prezesem stowarzyszenia - strasznie jest mi przykro z tego powodu. Chcę być miła, ale działam impulsywnie, nie potrafię pohamować mojego chamskiego języka. Kiedy starsi się do mnie rzucają, ja im pyskuję, ale tylko dlatego, że chcę mieć takie same prawa! Wiek tu nie powinien się liczyć! Czy starszy, czy młodszy, to i tak człowiek. Mam dziwne przeczucia, że ludzie mnie obserwują, jakbym była w ukrytej kamerze.

Moje poczucie humoru jest baaaardzo specyficzne, denerwuje mnie to, kiedy ktoś nie zrozumie o co mi chodzi (np. w żartach). Często mam ochotę na zrobienie czegoś naprawdę głupiego, takiego jak śmierć, pocięcie się, pobicie kogoś, przeklinanie, krzyczenie itd. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze nieszczęśliwa miłość. Kocham się w chłopaku od 2 lat i niedawno zdałam sobie sprawę z tego, że on mnie nigdy nie polubi tak jak bym chciała, ponieważ nawet nie złożył mi życzeń na urodziny - a to przecież robią nawet znajomi.

PODEJRZEWAM, że mam ADHD. Sprawdziłam u Was temat o nazwie "Jak rozpoznać ADHD u dziecka?", dużo rzeczy się zgadza. Kiedy doszłam do końca, oniemiałam, poczułam jakby ulgę, ponieważ teraz wiem, że to nie moja wina, że zachowuję się w "inny" sposób. Chciałabym się upewnić, czy to prawda, ale moja matka na pewno nie pójdzie ze mną z tym do lekarza, tylko mnie wyśmieje albo zignoruje. Podejrzewam również, że mam depresję. W jednej chwili uśmiecham się, a w drugiej płaczę. Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże.

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Marta Hat
70 poziom zaufania

Witamy serdecznie.

Opis, jaki zamieściłaś nie pozwala ani na rozpoznanie depresji, ani ADHD. A wszystko dlatego, że objawy, jakie opisałaś są bardzo niespecyficzne. Ponadto, by zdiagnozować którykolwiek z tych stanów, konieczny jest bardzo dokładny wywiad i zbadanie pacjenta. W przypadku ADHD ważna jest ponadto dłuższa obserwacja psychologa - choroby bowiem nie stwierdza się od razu na pierwszej wizycie.

Zdecydowanie powinnaś podzielić się swoimi obawami z rodzicami. Obydwa z tych stanów można leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i poprzez specjalnie dobraną terapię. Nie powinnaś zatem zwlekać. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym będzie ono prostsze i krótsze.

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety