Czy mam PCOS?

Mój problem zaczął się odkąd tylko zaczęłam miesiączkować. Mam 20 lat i od 4 lat leczę się u lekarza ginekologa, od zawsze mam nieregularną miesiączkę, mój lekarz przepisywał mi tabletki hormonalne, antykoncepcyjne, badania na tarczyce i było wszystko w normie. Lekarz zrobił mi badanie usg, na którym za pierwszym razem wyszło, że mam powiększony jajnik, a na drugim, że mam torbiele, lecz po zażyciu tabletek hormonalnych miało wrócić wszystko do normy, gdyż torbiel była mała. I tak też się stało, lecz gdy nie biorę tabletek hormonalnych moja miesiączka zanika i tak w koło.

Dodam, że mam nadmierne owłosienie na plecach i lekką nadwagę, której nie mogę się pozbyć w żaden sposób, dużo śpię i szybko się męczę, mam częste bóle głowy. Ostatnio czytałam o PCOS i zastanawiam się czy przypadkiem tego nie mam, a może po prostu zmienić lekarza?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani objawy mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne, ale część z nich może też mieć inną przyczynę, jak np. niewłaściwe odżywianie. Zespół policystycznych jajników jest chorobą diagnozowaną na podstawie wyników badań hormonalnych, wywiadu oraz badania ginekologicznego z obrazowaniem narządu rodnego, a w szczególności jajników, za pomocą USG. Specyficzny obraz jajników (liczne torbiele o stosunkowo niewielkich rozmiarach) wraz z podniesionym poziomem testosteronu oraz wysoki stosunek LH do FSH na początku cyklu stanowią podstawę do postawienia diagnozy. W diagnostyce bywa mylony z przypadłościami związanymi z zaburzeniami funkcjonowania przysadki czy nadnerczy (zespół Cushinga, hiperprolaktynemia, etc.). Współwystępuje też często z otyłością, choć nie do końca wiadomo w którą stronę występuje tu zależność przyczynowo-skutkowa. Może Pani również cierpieć na niedoczynność tarczycy. Niestety bez badania ginekologicznego i badań hormonalnych, jesteśmy skazani jedynie na spekulacje.

Pozdrawiam serdecznie!