Czy mam pewność, że nie będę miała ciąży bliźniaczej?

Z mężem postanowiliśmy starać się o dziecko.
W ostatni dzień miesiączki współżyliśmy „do końca” 2 razy, natomiast dwa dni później powtórzyliśmy to raz jeszcze.
Czy mam pewność, że nie będę miała ciąży bliźniaczej? Ani z mojej, ani z męża strony nie było do tej pory bliźniąt.
Proszę o odpowiedź, ponieważ bardzo chcemy dziecka, ale mamy pewne obawy, czy takie stosunki dzień po dniu nie zaowocują bliźniakami.
Dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zapewniam Panią, że liczba odbytych stosunków nie ma wpływu na prawdopodobieństwo powstania ciąży bliźniaczej. Ciąża bliźniacza dwujajowa powstaje, gdy dochodzi do podwójnej owulacji, czyli zamiast jednej komórki jajowej, kobieta produkuje dwie, podczas jednej owulacji.
Ze względów hormonalnych uwolnienie tych komórek występuje zwykle prawie jednocześnie i jeśli w drogach rodnych znajdują się plemniki, to następuje podwójne zapłodnienie. Te plemniki mogą pochodzić z jednego ejakulatu, czyli znaleźć się w drogach rodnych kobiety w wyniku pojedynczego stosunku.
Ciąża bliźniacza jednojajowa powstaje wtedy, gdy z nieznanych przyczyn zarodek dzieli się na dwa zarodki w bardzo wczesnym etapie i dalej rozwijają się dwa płody o tym samym genotypie, powstałe z tego samego jajeczka i plemnika.
Abstrahując od szansy podwójnego zapłodnienia, nie zajdzie Pani w ciążę kochając się w czasie miesiączki. Dni płodne występują u kobiety na około dwa tygodnie przed miesiączką. Polecam moją odpowiedź na inne pytanie na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie!