Czy mam problem z płodnością?

Witam. Mam 25 lat i niepokoję się, że z moją płodnością jest coś nie tak. W 2006 roku miałam cystę, która pękła i przebywałam w szpitalu gdzie dostawałam zastrzyki A*** (antybiotyk beta-laktamowy). Miesiączki mam nieregularne i długie cykle, tj. 36/37, 41/49, zdarzyło się 51 dni, krwawienie trwa 4 dni czasem 5 dni, ale jest skąpe. Byłam u ginekolog i przepisała mi l*** (syntetyczny progesteron) 2 opakowania, jednak po odstawieniu wszystko wróciło do stanu poprzedniego.

Skierowała mnie na badania prolaktyny, wynik to: 25,4 ng/ml, a wynik po 1 h po podaniu tabletki MCP (M***) wynosił 212,00 ng/ml. Stwierdziła, że jest lekko podwyższona, ale mieści się w normie. Zasugerowałam żeby mi coś przepisała na uregulowanie cyklu, jednak ona stwierdziła, że prawdopodobnie mam taką naturę i nie ma co się faszerować hormonami.

Trochę czytałam o podobnych objawach na internecie i sama zrobiłam badania na tarczycę TSH 3 generacja wynik 1,64 ulU/ml. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że mam suchość w pochwie, także podczas stosunku z mężem. Dodam, że mam problemy z cerą, często się denerwuję, mam obniżenie nastroju. Zdarzają mi się upławy, czasem takie krwawienie koloru brązowego ze śluzem.

Nie powiem, że specjalne uważamy z mężem żeby nie zajść w ciąże, a nawet wręcz przeciwnie - od kilku miesięcy robimy to bez zabezpieczenia gdyż chcielibyśmy już mieć dziecko. I co mnie niepokoi to to, że tyle razy mogłabym zajść w ciążę, a tu nic. Zaznaczam, że tabletek antykoncepcyjnych nigdy nie brałam.

Co Państwa zadaniem mogą oznaczać moje objawy? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani opis oraz wynik testu z MCP świadczą o tym, że cierpi Pani na hiperprolaktynemię czynnościową. Zwiększone wydzielanie prolaktyny przez przysadkę mózgową powoduje zaburzenia w poziomie hormonów odpowiedzialnych za cykl  miesiączkowy i w konsekwencji rzadkie, nieregularne miesiączki oraz prawdopodobnie obniżenie płodności (rzadsze owulacje). Najpewniej jest Pani jednak zdolna do poczęcia.

Kilka miesięcy to zbyt krótki okres starań, by się niepokoić. Często nawet całkiem zdrowe pary muszą czekać ponad rok, nim, mimo regularnego współżycia, uda im się doprowadzić do ciąży. Proponuję odczekać aż minie 12 miesięcy od początku starań i, jeśli nadal nie będzie Pani w ciąży, poprosić swojego lekarza o przepisanie leku, który stosuje się w przypadku hiperprolaktynemii czynnościowej.

Ważne, by podczas starań rozpoznawała Pani okresy płodne, poprzez obserwację śluzu i ewentualnie pomiary temperatury (więcej na ten temat przeczyta Pani w mojej odpowiedzi na inne pytanie: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne). Stwierdzenie pojawiania się śluzu typowego dla dni płodnych oraz wzrostu temperatury ciała na ok. 14 dni przed miesiączką pośrednio potwierdzi, że ma Pani owulacje oraz ułatwi określenie najodpowiedniejszego momentu na starania o dziecko.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!