Czy mam przepuklinę pachwinową?

Mieszkam w Wielkiej Brytanii i od kilku miesięcy zmagam się z bólem w pachwinach. W prawej pachwinie mam również wyczuwalny guzek. Byłem kilkukrotnie w przychodni. Pierwsza diagnoza - powiększony węzeł chłonny. Dostałem antybiotyk Augmentin 625mg, tygodniowa kuracja, następnego dnia po rozpoczęciu kuracji ból minął, ale nie na długo. Po trzech dniach od zakończenia kuracji ból powrócił. Udałem się ponownie do przychodni, lekarz zlecił badania moczu i krwi, które nie wykazały podwyższonej liczby limfocytów. Powiedziano mi, że to prawdopodobnie jakaś infekcja, z którą mój organizm daje sobie radę i polecono mi poczekać kilka tygodni. W tym czasie wyjechałem na urlop do Polski.

W Polsce udałem się do specjalisty chirurga lekarza z tytułem doktora medycyny, dużym doświadczeniem wykładowcy na Akademii Medycznej. Po badaniu lekarz stwierdził, że nie ma mowy o przepuklinie. Zbadał również moją szyję i stwierdził powiększone węzły podżuchwowe. Powiedział, że może to być rzeżączka. Dostałem odpowiedni antybiotyk, kuracja 10-dniowa niestety nie przyniosła poprawy. Dodam jeszcze, że jakiś czas przed wystąpieniem pierwszych bóli w pachwinach zaczęły mnie boleć mięśnie i ścięgna w nogach i również kujący ból po lewej stronie brzucha pod żebrami. Bóle te nie są stałe, pojawiają się bez wyraźnego powodu. Pojawiają się, gdy leżę bez ruchu, jak i gdy chodzę. W zeszłym tygodniu udałem się do lekarza urologa. Po badaniu i testach krwi na kiłę i obecność wirusa HIV zlecił USG pachwiny w celu diagnozy przepukliny. Moje pytanie jest, czy możliwe jest by lekarz chirurg mógł się pomylić i nie zdiagnozować przepukliny? Do jakiego lekarza powinienem się udać?

Witam!

Bóle w pachwinie może być wyrazem różnych zjawisk chorobowych.
Ważne jest doprecyzowanie wywiadu - charakter bólu, czynniki nasilające i łagodzące oraz jego promieniowanie - w opisywanych przez Pana dolegliwościach wywiad nie jest charakterystyczny dla żadnej konkretnej jednostki chorobowej.
W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić choroby jąder, najądrzy i patologie powrózka nasiennego (np. żylaki powrózka) - schorzenia prawdopodobnie wykluczone przez urologa. Także kamica nerkowa może powodować ból w pachwinie, jednak Pańskie dolegliwości nie są specyficzne dla kamicy. Oczywiście przyczyną dolegliwości może być przepuklina pachwinowa. Rozpoznanie zwykle nie sprawia trudności - zwłaszcza przy większym rozmiarze - ale może się zdarzyć, że zostanie ona przeoczona - gdy jest we wczesnym stadium. oprócz tego należy mieć na uwadze ewentualne zmiany w obrębie mięśni - przeciążenie, naderwanie, stan zapalny.
Powinien Pan udać się jeszcze raz do chirurga i powtórzyć badanie.

Ppozdrawiam serdecznie!