Czy mam się udać do psychiatry lub psychologa?

Witam, aktualnie mam 23 lata, od kilku lat borykam się ze słabą pamięcią, koncentracją, dziennym zmęczeniem, bólami żołądka, wiecznie zatkanym nosem itp. co wskazywałoby na depresję (objawy nasilają się w okresach letnich). Jeżeli chodzi o moje życie prywatne to za dziecka byłem osobą bardzo odizolowaną od społeczeństwa (kilku stałych znajomych), teraz jestem osobą pewną siebie, która często jest w centrum zainteresowania. Jeżeli chodzi o pracę, to pracuje w czymś co mnie pasjonuje z ludźmi, których lubię, jednakże mimo to potrzebuję dużo siły wewnętrznej, aby motywować się do pracy. Chodziłem po neurologach, laryngologach, alergologach i wszystkie badania wykazały, że jestem w pełni zdrowy, czy powinienem udać się do psychologa/psychiatry, czy jeszcze spróbować czegoś innego? Jeżeli chodzi o mój ból, to mam wrażenie, jakby przez całą dobę coś uciskało moją głowę (miałem robioną tomografię głowy, zatok, czysto)

Witam. Na Pana miejscu skonsultowałabym się jeszcze z lekarzem gastroenterologiem, oczywiście jeśli takiej konsultacji jeszcze nie było. Od dobrostanu jelit i zasiedlającej je mikrobioty (flory bakteryjnej) w dużej mierze zależy samopoczucie psychiczne człowieka, a jelita nie bez powodu nazywane są drugim mózgiem człowieka. Bóle żołądka mogą mieć różną przyczynę, ale to trzeba zdiagnozować u lekarza specjalisty. Proszę w żadnym razie na własną rękę podejmować leczenia probiotykami, bo w przypadku przerostu mikrobioty (SIBO) lub konieczności regeneracji błony śluzowej jelit tylko Pan sobie zaszkodzi. W każdym razie zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego mogą towarzyszyć depresji, ale też mogą być jedną z jej przyczyn. Jeżeli okaże się jednak, że wykluczono wszystkie przyczyny somatyczne Pana samopoczucia, to prawdopodobne, że przyczyna leży właśnie psychice. Tutaj pomocna jest psychoterapia, która co prawda jest procesem długim i okresami trudnym, ale przy silnej motywacji i zaangażowaniu daje pozytywne efekty i nowe możliwości radzenia sobie. Z lekarzem psychiatrą także może się Pan skonsultować i wyjaśnić swoje wątpliwości, zapytać o farmakoterapię jeśli okaże się niezbędna, ale jeżeli objawy nie utrudniają Panu w znaczący sposób funkcjonowania to może warto zacząć od psychoterapii. Odpowiedzi i opinie o Pana problemie uzyska Pan zapewne po konsultacji ze specjalistami.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Małgorzata Mróz
tel. 661 033 392