Czy mam szansę na ciążę, jeżeli mam jeden jajowód?

Witam,
mam 22 lata i w kwietniu zaszłam w ciążę, ale w maju okazało się, że to ciąża pozamaciczna, musiałam mieć operację, usunęli mi cały lewy jajowód i czy mam jakieś szanse, że zajdę w ciążę
Od pół roku staram się o dziecko i nic, czy mogę kochać się codziennie w dni płodne? Czy to ma jakiś wpływ, że znów zajdę w ciążę pozamaciczną, bo będą za słabe plemniki?
Mam nieregularny okres od 28 do 32 dni.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jak najbardziej, ma Pani wysoką szansę na zajście w ciążę i jej szczęśliwe donoszenie. Ma Pani w końcu jeszcze jeden, najpewniej w pełni „sprawny” jajowód. Teraz ma Pani jednak szansę na zapłodnienie co drugi cykl, wtedy, gdy owulacja następuje po zdrowej stronie.

Niestety, ryzyko ciąży pozamacicznej jest wyższe u kobiet, które w przeszłości już jej doświadczyły. Bezpośrednio zależy to też od przyczyny przebytej ciąży pozamacicznej, do którą mogły być zrosty pozapalne w jajowodach czy endometrioza.
Ciąża ektopowa może też wystąpić w sposób zupełnie losowy u w pełni zdrowej kobiety. Dlatego powinna Pani, w przypadku zajścia w kolejną ciążę, dokładnie ją kontrolować od samego początku.

Pozdrawiam serdecznie!