Czy mam szanse na drugie zdrowe dziecko, mając cukrzycę 11 lat?

Witam serdecznie Sz.P. Doktorze, bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem do kogo mam się z tym zwrócić. Mam 27 lat i 70miesięczną córeczkę, która jest zupełnie zdrowa. Z mężem marzymy o drugim dziecku, ale czy chorując na cukrzycę typu I 11 lat, mam na to szanse ? Czy lepiej nie ryzykować ? Jakie jest prawdopodobieństwo, że moja córeczka również będzie miała cukrzycę? Z góry bardzo dziękuję i czekam na odpowiedź. Grażyna

27 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Dziedziczenie cukrzycy ma charakter wielogenowy i wieloczynnikowy, oznacza to, że nie da się w prosty sposób policzyć prawdopodobieństwa choroby u potomstwa. Dodatkowo penetracja genów jest różna.

W przypadku cukrzycy typu 1, rola genów wydaje się mniejsza niż w drugim typie choroby. W Państwa przypadku prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy u dziecka wynosi 2,5%. Polecam artykuł zamieszczony na naszym portalu:
http://portal.abczdrowie.pl/czy-cukrzyca-jest-dziedziczna

Inną kwestią jest ciąża. Źle prowadzona cukrzyca w ciąży stanowi zagrożenie dla płodu. Proszę skonsultować się z prowadzącym diabetologiem, w ciąży istnieje możliwość wypożyczenia pompy insulinowej w celu lepszej kontroli cukrzycy.

Pozdrawiam.