Czy mam szanse na dziecko, mając niepłodność pierwotną?

Mam 33 lata, od 5 lat staramy się z mężem o dziecko. Lekarz stwierdził u mnie hipogonadyzm hipogonadotropowy. Zrobiłam w szpitalu dokładne badania hormonalne i na rozpoznaniu wyszło, że to niepłodność pierwotna. Wtórny brak miesiączki. Obecnie czekam na wyniki kariotypu. Pierwsza miesiączka była, gdy miałam 18 lat, potem była co 2,3,6 miesięcy. Obecnie bez leku miesiączki nie ma (brałam cyclo-progynowe na wyregulowanie i podniesienie poziomu hormonów, po którym miało wszystko wrócić do normy). Gdy nie biorę leku, okresu nie ma. Brałam też clostilbegyt od 5 do 9 dnia cyklu i duphaston od 16 do 25 dnia przez 4 miesiące. Nie miałam żadnych zastrzyków na pękanie pęcherzyków ani monitorowanej owulacji.

To są moje obecne wyniki bez zażywania lekarstw: TSH: 0,998 uIU/ml; FT3: 4,86 pmol/I; FT4: 18,21 poml/I; Tyreoglobulina: 10,17ng/ml; ATG-p/c przeciwko tyreoglobulinie: 10,0 IU/ml; ATPO: 6,71 IU/ml; FSH: 5,3 mIU/ml; LH: 2,79 mIU/ml; Prolaktyna: 71,06 uIU/ml; Estradiol: 28,97 pomoI/I; Testosteron: 0,87 nmoI/I; DHEA-S: 7,78 umoI/I; SHBG - białko wiążące hormony płciowe: 41,5. Z mężem mamy problem ze współżyciem, nie zawsze jest komfortowo - raz jest dobrze, innym razem jest tak sucho, że nie możemy współżyć. Przy braniu estradiolu było ok. Ostatnio też czuję jakieś napięcia w dole brzucha, jestem rozdrażniona. (Coś takiego jak przy menopauzie). Przy ostatnim USG moje jajniki były bardzo małe. Czy mam szanse na to, żebym miała dzidziusia bez sztucznego zapłodnienia i współżycia bez dyskomfortu? To chyba nie jest normalne, żeby w tym wieku nie mieć okresu, czasem myślę, że to przedwczesna menopauza. Proszę o radę co mam robić i jak postępować. Lekarz proponuje wszczepienie zarodków - na czym to polega?

Witam serdecznie!

Przyczyną zaburzeń hormonalnych u Pani oraz niepłodności jest pierwotna niedoczynność przysadki. W normalnych warunkach, u kobiet w wieku rozrodczym hormony żeńskie wytwarzane są przez jajniki, stymulowane przez hormony wytwarzane przez przysadkę mózgową. W przypadku niedoczynności przysadki, nie wytwarza ona w wystarczającym stopniu hormonów które prawidłowo pobudzałyby jajniki - stąd dochodzi do zaniku jajników, jest zbyt niski poziom żeńskich hormonów i brak możliwości wystąpienia owulacji czyli tym samym zajścia w ciążę.

Zatem u kobiety nie występują normalne miesiączki, tylko ewentualnie cykliczne krwawienia z macicy bez związku z prawidłowym cyklem miesiączkowym.

Jedynym sposobem jest leczenie - uzupełnianie brakujących hormonów. Można spróbować wywołać owulację przez zastosowanie tzw. gonadoliberyn (czyli hormonów przysadkowych) ale nie gwarantuje to możliwości ciąży. Wszczepienie zarodka to cześć procedury związanej ze sztucznym zapłodnieniem pozaustrojowym - czyli in vitro. Najlepiej jeśli porozmawia Pani z lekarzem prowadzącym i ustali sposób postępowania.

Proszę pamiętać, że bez stosowania leczenia hormonalnego występuje u Pani faktycznie stan zbliżony do menopauzy (tylko ze w przypadku menopauzy fizjologicznie wygasa funkcja jajników, u Pani funkcja ta jest zablokowana wtórnie do zaburzeń hormonalnych przysadki o czym piszę na początku), a więc jedynie stosowanie leczenia hormonalnego może skutkować normalnym miesiączkowaniem oraz brakiem nieprzyjemnych objawów (także suchość przy współżyciu).

Pozdrawiam serdecznie.