Osoba , 23 lata Mam 23 lata od zawsze byłam duża osobą. W marcu 2010 roku ważyłam 133 kg i postanowiłam coś z tym zrobić. W ciągu 6-7 miesięcy schudłam 33 kg i ważyłam 100 kg od listopada 2010 roku moja waga stoi bądź waha się 2kg +/-. Bardzo chciałabym schudnąć jeszcze jakieś 20 kg ale niestety żadna dieta + aktywność fizyczna nie pomaga. Jestem ciekawa czy mam jakaś szanse na operacje zmniejszenia żołądka refundowana przez NFZ jeśli tak to jakie warunki trzeba spełniać. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek informacje.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witamy serdecznie!

Operacje bariatryczne polegają na zmniejszeniu objętości żołądka. W zależności od okoliczności stosowane są różne metody zabiegu. Jak każda operacja przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tego typu zabiegi. Bezwzględnym wskazaniem do operacji jest BMI powyżej 40. Kwalifikowani są również pacjenci z BMI powyżej 35. oraz chorobami towarzyszącymi otyłości takimi jak cukrzyca, nadciśnienie czy hiperlipidemie.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Układ pokarmowy – Dolegliwości związane z układem pokarmowym to najczęstsze przyczyny zgłoszeń pacjentów do lekarza. Mogą występować w każdym wieku, a znaczna część stanowi symptom tak zwanej niestrawności i nietolerancji pewnych pokarmów. Jednak część objawów jest sygnałem poważniejszych schorzeń, do których zalicza się: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego oraz nowotwory żołądka.
  • Otyłość – Otyłość jest uważana za pandemię XXI wieku. Częstość występowania otyłości na świecie gwałtownie wzrasta. W USA w latach 1991-2003 liczba osób otyłych zwiększyła się od 15% do 25%. W Polsce stwierdza się ją u 19% osób, a łącznie nadwaga i otyłość występuje u 15,7 mln (stan na 2002 r.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach