Czy mam szansę schudnąć 30 kg?

Witam, mam na imię Magda, 28 lat i 168 cm wzrostu i 97 kg. Chcę schudnąć 30 kg. Zaczęłam chodzić na basen 4 razy w tygodniu po 2 h, pływam w jedną stronę żabką i wracam na grzbiecie, i tak 2 h. Oczywiście na basen chodzę pieszo, w jedną stronę 1 h i15 min, przez las. Oprócz tego codziennie ćwiczę w domu "Cindy Crawford: kształtuj swoje ciało" i zaczęłam robić dietę witarianizm. Czy mam szansę schudnąć te 30 kg i w jakim czasie? Proszę o radę, ewentualnie o poprawienie moich błedów. Pozdrawiam serdecznie, czekam na odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Nie jestem zwolenniczką wspomnianego przez Panią sposobu żywienia. Obróbka termiczna sprawia, iż niektóre składniki żywności stają się łatwiej przyswajalne (np. białko), ich brak - powoduje, iż organizm nie jest w stanie w pełni ich przyswoić. Brak obróbki zwiększa także ryzyko zakażenia.

Proszę pamiętać, iż zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinna Pani spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy lub 1 łyżka miękkiej margaryny.

Spożycie wyżej wymienionych produktów gwarantuje pokrycie zapotrzebowania na niezbędne składniki odżywcze.

Musi się Pani kierować zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu "light", unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast-foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Myślę, że redukcja masy jest możliwa, musi Pani jednak uzbroić się w cierpliwość oraz dbać o systematyczność podejmowania wysiłku fizycznego.

Życzę samych sukcesów!

PS. Pozbycie się 30 kg (w sposób fizjologiczny) powinno Pani zająć około 7,5 miesiąca, przy założeniu miesięcznego ubytku rzędu 4 kg. Masa ciała będzie zmniejszała się szybciej w początkowym etapie diety.

Pozdrawiam