Czy mam zrobić przerwę przy zmianie tabletek?

Witam, mam 21 lat i biorę ponad 2 lata tabletki. Mam wielki problem, musicie mi pomóc. Zmieniłam tabletki ze względu na trądzik. Mój ginekolog kazał wziąć 1. tab. w dzień krwawienia, jednak dziś wykupując tabletki przeczytałam w ulotce, że należy przy zmianie nie robić przerwy, tylko po zakończeniu starych tabletek następnego dnia rozpocząć nowe. Problem, że dziś 26.11.2010 jestem przy 19. tab. starych i w niedziele biorę ostatnią. Nie wiem co robić. Czy brać w poniedziałek nowe, czy czekać na krwawienie i wtedy ja przyjąć? Zależy mi na pełnej antykoncepcji. Dodam, że od wczoraj wieczorem (25.11) wzięłam 1 dawkę antybiotyku na trądzik. Będę go brać przez 6 dni 2 razy dziennie. Jestem świadoma, że antybiotyk może zmniejszyć działanie antykoncepcji, ale nie chce do tego źle go rozpocząć. Kiedy mogę się kochać bez zabezpieczenia? I kiedy wziąć ta 1. tabletkę?Pomocy, bo mój ginekolog przyjmuje dopiero w środę i nie mam się jak z nim skontaktować a farmaceuci odsyłają mnie do lekarza prowadzącego. Czy mój ginekolog się pomylił w informacjach? Czy nie ma to różnicy, czy wezmę w krwawienie, czy nie robiąc przerwy. Liczę na was i z góry dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Oba postępowania są słuszne. Jeżeli jednak lekarz zalecił Pani wykonanie 7-dniowej przerwy, nie widzę podstaw, by zmieniać jego zalecenia. Oba preparaty zawierają te same substancje czynne, więc zrobienie przerwy jest wręcz zalecane. Oczywiście, tak jak wspomniałam wcześniej może Pani rozpocząć nowe opakowanie tuż po zakończeniu poprzedniego blistra.

Nie wszystkie antybiotyki osłabiają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Warto zapoznać się z ulotką załączoną to opakowania chemioterapeutyku.

Pozdrawiam