Czy martwy ząb musi być usunięty?

Witam Mam pytanie co powinienem zrobić z martwym zębem czy musze go definitywnie usunąć czy mogę leży kanałowo i żyć z nim długo i szczęśliwie. Co najważniejsze to jestem osobą z wrodzona wada serca i mam wszczepuona sztuczna zastawke. Proszę o porade

Witam,
jeśli ząb jest martwy nie możemy stwierdzić jednoznacznie, czy wewnątrz nie znajdują się bakterie. Bakterie z zęba mogą przenieść się do krwioobiegu i rozsiewać się po całym organizmie. Wokół korzeni martwych zębów mogą rozwijać się zmiany okołowierzchołkowe, które są też wskazaniem do wykonania leczenia endodontycznego (kanałowego). To można też skontrolować wykonując zdjęcie radiologiczne tego zęba.
Według mojej wiedzy leczenie kanałowe może usunąć te bakterie i nie trzeba od razu usuwać zęba (jak to dawniej było zalecane).
Dlatego polecałabym jednak wyleczyć ten ząb kanałowo.

Pozdrawiam