Czy masturbacja ma wpływ na rozmiar penisa?

Witam. Mam 13 lat a mój penis ma 12,5cm. Trochę się niepokoję bo rozmawiałem z kolegami którzy mówili mi, że mają po 18cm. Czy taki penis wystarczy do współżycia? I jeszcze jedno. Zacząłem masturbować się od 11 roku życia. Nie miałem jeszcze wtedy wytrysku. Niedawno przeczytałem, że zbyt wczesna masturbacja powoduje że penis nie rośnie. Czy to prawda? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Masturbacja nie ma wpływu na rozmiar penisa. Zdecydowanie nie powinieneś mieć zatem powodów do niepokoju. Ponadto pamiętaj, że dużą część okresu dojrzewania masz jeszcze przed sobą, co oznacza, że Twoje ciało (w tym rozmiar penisa) będzie się znacznie zmieniać.

Wiesław Mahaczek Urologia

witam
wystarczy do współżycia, jeszcze urośnie, masturbacja nie powudyje, że penis nie rśnie
pozdrawiam