Czy masturbacja ma wpływ na współżycie z partnerką?

Witam. Mam pytanie odnośnie masturbacji ponieważ mam problem już od 2005 roku właśnie z masturbowaniem się. Czy przez to że robię takie rzeczy nie znajdę sobie dziewczyny, boję się że przez masturbację zniszcze swoje życie, Drugie moje pytanie czy dziewczynie w związku trzeba powiedzieć o swoich nałogach że miało się problem z nadmierną masturbacją

Dzień dobry!

Masturbacja jest naturalnym i powszechnym sposobem zaspokajania potrzeb seksualnych - szczególnie dla osób, które aktualnie nie są w związku i nie współżyją. Nie każda osoba, która się masturbuje, jest od tego uzależniona. Konieczna jest dłuższa osobista rozmowa, aby ocenić, jak jest w Pana sytuacji i czy jest to nawyk/ nałóg, który może mieć negatywny wpływ na Pana, Pana dalsze życie, związki itp.

Pozdrawiam!

Witam,
1. co to znaczy "nadmierna" masturbacja? Wiek? Wymaga to diagnostyki.
Zazwyczaj jest to zastępcza masturbacja, która nie ma żadnego wpływu na pozyskanie partnerki (wpływ maja natomiast cechy osobowości-nieśmiałość, lękliwość, unikanie itd).
2. wynika z pkt. 1. Jeśli to "normalna" masturbacja, to o niczym nie trzeba mówić, przecież sama wie :)
Pozdrawiam, Jarosław Lenartowicz

Witam,
Niestety, z pana wypowiedzi nie wynika, czy podejmowana przez pana masturbacja jest w jakikolwiek sposób nadmierna, czy problemowa. Sam fakt masturbowania się nie jest patologią. Staje się problematyczne, jeśli masturbuje się pan w sposób niebezpieczny, kosztem innych dziedzin życia, woli pan masturbację niż kontakt z partnerką.

Reasumując, udzielenie odpowiedzi na dręczące pana pytania byłoby możliwe po osobistym zebraniu wywiadu seksuologicznego.