Czy masturbacja może powodować opóźnienie okresu?

Witam, mam 16 lat, spóźnia mi się okres już 8 dni - miałm dostać 4 lipca i dalej nic. Dodam, że zawsze miałm regularne miesiączki, co 28 dni. Nie współżyałm z chłopakiem. Czy może mi się spóźniać przez masturbację?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Organizm 16-letniej dziewczyny ma prawo jeszcze reagować na skoki hormonalne w okresie dojrzewania. Jeśli nie współżyła Pani w tym okresie, to z wizytą u lekarza można się wstrzymać. Jeśli sytuacja nie rozwiąże się w ciągu 2-3 tygodni, należy udać się do ginekologa. Natomiast masturbacja w żaden sposób nie może zakłócić cyklu miesięcznego.