Czy masturbacja w ciąży z użyciem wibratora może być niebezpieczna?

Jestem w drugiej ciąży, w szóstym miesiącu. Zastanawiam się czy masturbacja z użyciem wibratora lub innych gadżetów może mieć negatywny skutek na przebieg ciąży, czy może być wręcz niebezpieczna? Z góry dziękuję za odpowieź, Ela777

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Masturbacja przy pomocy wibratora lub innych urządzeń w zaawansowanej ciąży wiąże się z pewnym ryzykiem. Mogą wystąpić urazy mechaniczne. Intensywna masturbacja może doprowadzić do wcześniejszego odpłynięcia płynu owodniowego lub nawet wcześniejszego porodu.

Zalecałabym bardzo ostrożne stosowanie wspomaganej masturbacji, a najlepiej jej zaniechanie.

Proszę porozmawiać też o tym ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.