Czy materace przeciwodleżynowe są skuteczne?

Witam, pisze w zwiazku problem mojego dziadka. Ma on w tej chwili 82 lata. Jest to człowiek z dolegliwosciami wieku starczego, takimi jak demencja. Niestety niedawno pojawily sie u niego odleżyny na nodze. Nie prowadzi on zbyt aktywnego trybu życia, wiekszosc czasu spędza siedzac lub lezac. Chcialbym wiedziec co mozna zastosowac zeby mu pomóc? Czy materace przeciwodlezynowe sa skuteczne? Jak czesto chory powinien zmieniac swoja pozycje w lozku? Jaka jest dla niego najlepsza? Czy w takich przypadkach wazna jest równiez higienia i czeste zmienianie ubran, bielizny? Bardzo prosze o pomoc.

Wszystko o czym Pan pisze ma ogromne znaczenie w walce z odleżynami.
Materac przeciwodleżynowy jak najbardziej, ale dla osób które tylko leżą. Zmiana pozycji najlepiej co 30-60min.