Czy mąż jest uzależniony od alkoholu?

Czy mój mąż jest alkoholikiem? Jesteśmy razem już 10 lat, małżeństwem jesteśmy od lat 4, mamy dwójkę wspaniałych dzieciaczków. Mój mąż pije od zawsze, nigdy nie odmawia kiedy ktoś coś postawi, bo nie widzi przeszkód. Każda okazja do wypicia jest dobra. Alkoholu w domu nie trzymam, bo na pewno nie postałby dłużej niż jeden dzień. Po alkoholu robi się agresywny, więc z mężem na żadne imprezy nie chodzę, bo to nie skończyłoby się niczym dobrym.

Problem polega na tym, że sytuacja w ostatnich miesiącach uległa pogorszeniu. Mąż zaczął mnie okłamywać, pić po kryjomu, już nie ma takiej mocnej głowy, jego agresja się nasila. Wraca z pracy na rauszu, kiedy kupi sobie np. 4 piwa potrafi wypić je w ciągu godziny, nie zostawiając sobie nic na następny dzień. Często wszczyna awantury z byle jakiego powodu, potrafi nie wrócić na noc do domu. Pije piwo już od samego rana, nawet będąc w pracy, jest wulgarny.

Ja alkoholu nie piję w ogóle, z czego bardzo się cieszę, bo to co się dzieje z moim mężem mnie przeraża. Najbardziej boję się o to, że dzieci w jakiś sposób psychicznie na tym ucierpią, mając ojca alkoholika. Kiedyś wykrzyczałam mu, że jest alkoholikiem, ale oczywiście ładnie mówiąc, się tego wyparł. W związku z czym jakiemukolwiek leczeniu się nie podda. Co można zrobić w takiej sytuacji? Bo nie ukrywam, że chciałabym uratować to małżeństwo, ale niestety zależy chyba tylko mi. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Nadużywanie alkoholu przez bliską osobę jest dużym problemem, ale nie należy bagatelizować szkód, które uzależnienie powoduje w rodzinie takiej osoby. Bliscy uzależnionego mogą zostać bardzo łatwo uwikłani w mechanizm alkoholizmu, próbują powstrzymać go od picia, uświadomić cierpienie innych osób, a najczęściej jest tak, że w konsekwencji obwiniają się za niepowodzenie, ponieważ alkoholizm jest chorobą, z którą praktycznie nie można poradzić sobie samemu, bez pomocy specjalistów. Proponuję, aby Pani (być może także z dziećmi) skorzystała z pomocy psychologicznej. Lista ośrodków zajmujących się leczeniem uzależnienia/ współuzależnienia od alkoholu znajduje się na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tam zostaną Pani przekazane niezbędne informacje na temat ewentualnego skierowania męża do leczenia oraz możliwości radzenia sobie z osobą uzależnioną.

Pozdrawiam serdecznie!