Czy mąż mógł zarazić się ode mnie grzybicą?

Witam, mąż miał przez kilka miesięcy uporczywy kaszel. Badanie bakteriologiczne plwociny wykryło haemophilus influenzae oraz candida albicans. Ja mam często nawracającą grzybicę pochwy. Brałam antybiotyki, globulki ale problem wraca co jakiś czas. Czy mąż mógł zarazić się ode mnie podczas stosunku? Dodam, że ma on obniżoną odporność ze względu na przebytą kilka lat temu chorobę nowotworową i chemioterapię. W tym czasie w sypialni pojawił się też grzyb na ścianie. Czy mogło to mieć związek z candidą męża. Nie wiem gdzie szukać przyczyny. Czy drożdżaki pochwy mogą przeszkadzać w zajściu w ciążę?
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Grzyby w niektórych miejscach naszego organizmu stanowią naturalną florę. Problem zaczyna się wówczas gdy z powodu obniżenia odporności drobnoustroje nadmiernie się mnożą lub gdy zaczynają przenikać w miejsca gdzie zwykle są nieobecne. W przypadku Męża prawdopodobnie źródłem infekcji był jego własny organizm.

Grzyb bytujący na ścianach na pewno nie jest powodem infekcji, to zupełnie inny rodzaj drobnoustrojów. Natomiast może być przyczyną dolegliwości uczuleniowych, nasilić na przykład objawy astmy oskrzelowej.

Grzybica pochwy jak każde źródło infekcji przed ciążą powinna być wyleczona.

Pozdrawiam