Czy mechanizmy obronne można leczyć farmakologicznie czy pozostaje tylko terapia?

Witam Czy mechanizmy obronne mozna leczyc farmakologicznie czy pozotaje tylko terapia ?

Dzień dobry,
Bardzo ciekawi mnie to skąd takie pytanie i gdzie natknęła się Pani na termin mechanizmy obronne. Generalnie rzec biorąc to każdy człowiek je stosuje, gdyż stanowią one takie zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania naszej psychiki. Uważa się nawet, że nie warto pozbawiać pacjenta tych mechanizmów które dają mu korzyści a nie czynią szkód w życiu psychicznym. Problemem mogą stać się te mechanizmy, które stosujemy w uporczywy nadmiarowy sposób. Dla określonych zaburzeń można nawet mówić o typowych mechanizmach obronnych dla danego z nich. Leczymy zaburzenia psychiczne i objawy psychopatologiczne a nie jako takie mechanizmy obronne, chociaż praca nad nimi oczywiście przekłada się na zdrowie psychiczne i niwelowanie objawów. W przypadku danego zaburzenia psychicznego lub objawów zarówno leki, jak i terapia wpływają na pracę mózgu oraz na procesy psychiczne (poznawcze i emocjonalne). W przypadku niektórych zaburzeń wystarcza sama psychoterapia, natomiast w innych potrzebne jest leczenie kompleksowe (farmakoterapia + psychoterapia). Przypadki w których wystarczyłaby sama farmakoterapia bez psychoterapii są nieliczne, natomiast leczenie psychoterapią bez leków częste. Polecam wizytę konsultacyjną u psychologa psychoterapeuty, który podpowie czy dodatkowo warto skonsultować się z psychiatrą. Nie wiem czy będzie Pani usatysfakcjonowana odpowiedzią, gdyż tak do końca nie wiem o co Pani konkretnie pyta. Mam nadzieję, że chociaż trochę rozwiałam Pani wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/