Czy menopauza może wywołać zmiany psychiczne?

Dzień dobry, moja mama ma 51 lat, od jakiegoś czasu zaczęła jej się menopauza. Bardzo dziwnie się zachowuje, nie wiem czy objawy psychiczne mogą być z tym powiązane, czy może rozwija się choroba psychiczna? Mama zachowuje się jakby miała paranoję, twierdzi że wszyscy ją okłamują i że jest to od lat, wszędzie widzi jakiś podstęp.. Nie bardzo wiem co robić, czy zwrócić się z tym do psychiatry czy może to objawy menopauzy i iść do ginekologa o tym porozmawiać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Wszelkie zmiany hormonalne mogą być przyczyną zaburzeń psychicznych: od nerwicy po psychozę. Może to również być czynnik spustowy "utajonych zaburzeń". Tak czy inaczej sprawę należy zdiagnozować i włączyć odpowiednie leczenie. Żartów nie ma! W leczeniu i diagnozowaniu tych spraw zdecydowanie właściwszy będzie psychiatra.
Z poważaniem
W. Łuczkowski.

Witam,

Opisana przez Panią sytuacja wydaje się poważna i wydaje mi się, że bezwzględnie konieczna jest wizyta mamy u psychiatry. Najlepiej, gdy psychiatra wcześniej będzie poinformowany o problemie przez członka rodziny.
Pozdrawiam.