Czy menstruacja i przeziębienie może mieć wpływ na wynik PLT?

Lekarz ogólny dał mi skierowanie na badanie krwi:wyniki WBC-7, HGB-11,7 (często oddawałam krew honorowo i często również odsyłano mnie z kwitkiem z powodu tego słabego wyniku), PLT-442 (badanie z października 2013-PLT-407)żelazo44,6. Dostałam skierowanie do hematologa- ale termin na wrzesień i się zaczynam bać. Czy ten podwyższony wynik PLT jest bardzo zły? Badanie było robione w czasie menstruacji i tydzień po przeziębieniu-czy to może mieć wpływ na wyniki? Co może mi powiedzieć hematolog?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podany poziom płytek jest wprawdzie nieco podwyższony, aczkolwiek nie jest to wartość szczególnie niepokojąca, jeśli krew była pobrana tydzień po infekcji. Póki co nie ma powodów do niepokoju. Wskazane jest jedynie wykonanie kontrolnej morfologii za około 4 tygodnie. Podany poziom hemoglobiny jest natomiast prawidłowy dla młodej kobiety - tym zdecydowanie nie powinna się Pani niepokoić.

Lek. Izabela Ĺawnicka

Szanowna Pani, proszę sie nie martwić - tego typu wahania PLT występują bardzo często. Nawet poziom 442 nie jest zagrożeniem.
Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski