Czy metabolizm faktycznie zwolnił?

Metabolizm! 2 miesiace byłam na diecie 1200kcal. Nastepie miesiac na 1000kcal. Slyszałam ze metabolizm zwalnia w momencie stosowania takich diet jednak od tygodnia jem normalnie to na co mam ochote lecz nie objadam sie tak jak przed dieta bo tego mnie nauczyla. Codziennie od tygodnia ku mojemu zdziwieniu moge sie wypróżnic. Moje pytanie brzmi: czy metabolizm faktycznie zwolnil?

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Niestety przy stosowaniu tak niskokalorycznych diet metabolizm faktycznie zwalnia i przechodzi w stan "oszczędzania energii". Kwestia tego, kiedy wróci do normalnego stanu, zależy od konkretnej osoby, jej jadłospisu, aktywności fizycznej, stylu życia. Trochę to jednak niestety trwa.
Radziłabym nie wracać do takich diet, bo robi się szkodę całemu organizmowi (np. układowi hormonalnemu), a nie tylko metabolizmowi.
Przy powrocie do normalnej diety, bardzo ważne jest dokładne jej zbilansowanie, tak aby nie było szybkiego efektu jojo i kontrola postępów.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka

Witam,
Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania''.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk