Czy metformina może powodować biegunki?

Od ok 2 lat, z powodu podwyższonego poziomu cukru we krwi (jeszcze nie cukrzyca) lat zażywam metformine. Po tym leku wg diabetologa może być biegunka, jednak powinna ona przejść po ok tygodniu. Ja niestety mam te biegunki dość często. Zanim zacząłem brać metforminę również miałem często biegunki. Teraz jednak trochę tłumaczę to właśnie zażywanym lekiem. Czy metformina może powodować częste biegunki, które pojawiają się co jakiś czas a nie skończyły się po jakimś czasie od rozpoczęcia leczenia?

Dzień dobry,

Tak metforrmina może powodować biegunkę, na szczęście ten objaw nie należy do bardzo częstych i powinien ustąpić po kilku dniach przyjmowania leku - z tego również powodu zaleca się stopniowe zwiększanie dawki leku do dawki docelowej lub stosowanie preparatów o przedłużonym uwalnianiu. Niekiedy pomaga też zamiana preparatu na preparat innej firmy - różnice w wypełniaczach tabletki. W rzadkich przypadkach może dochodzić do nietolerancji metforminy, która może pojawić się na samym początku leczenia jak i po kilku latach przyjmowania leku. Wówczas z powodu np. przewlekłej biegunki, czy innych objawów, lek należy odstawić i zastąpić innym.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli