Czy metoda leczenia lampą fotodynamiczną jest skuteczna?

Stwierdzono u mnie grzybicę paznokcia na stopie. W Internecie czytałam o leczeniu fotodynamiczną lampą jako znakomitej i zawsze skutecznej metodzie. Czy ta metoda jest faktycznie skuteczna, czy też należy do medycyny alternatywnej/eksperymentalnej? Podejrzenie moje budzi to, że takie lampy stosuje się gabinetach podologicznych a nie dermatologicznych.

Mgr Ewa Dyjecińska Podologia

Na temat tej metody można mówić bardzo dużo. Wiadomo, że skuteczność każdej metody zależy też od dbania osoby ją stosującej. Dużo też zależy od urządzenia, którym jest to wykonywane. Po za tym nie tylko stosuje się ją w gabinetach podologicznych, ale równierz w gabinetach chirurgii stóp. Skraca to czas leczenia z roku na 12 tygodni. Proszę przeczytać np. o laserze lunula, który działa też na tej zasadzie. Jest to sprzęt medyczny, który ma badania kliniczne. Jak na razie ten sprzęt jest bardzo drogi, w porównaniu z lampami wykorzystywanymi u kosmetyczek. Na pewno jednak ta metoda bardzo skraca i wspomaga leczenie grzybicy.