Czy męty w ciele szklistym są możliwe u 18-latki?

Czy męty w ciele szklistym są możliwe u 18 latki? Jakie są ich przyczyny? Jak powstają? Jak leczyć? Pomocy

są możliwe w każdym wieku. Męty ciała szklistego to potoczne określenie na zmętnienie ciała szklistego (myodesopsia) - przypadłość, której istotą jest patologia żelu ciała szklistego wypełniającego oko, polegająca na tworzeniu się skupisk włókien kolagenowych.Najczęstszą przyczyną powstawania mętów jest proces starzenia się ciała szklistego oka. Gęsta galareta ciała szklistego zaczyna się z wiekiem rozpływać, a wnętrze gałki ocznej zapełnia się odpadkami i złogami, które mogą znaleźć się na drodze przechodzącej przez oko wiązki światła. Rzuca to cień na siatkówkę i uwidacznia męty. Inną przyczyną mętów mogą być procesy zwyrodnieniowe ciała szklistego, które prowadzą do zmian w strukturze jego włókien kolagenowych. Męty mogą być także konsekwencją wylewu krwi, najczęściej w przebiegu retinopatii cukrzycowej, nadciśnienia tętniczego, wysiękowej postaci AMD, lub w wyniku urazu oka. Innymi przyczynami mogą być stany zapalne oka, a także zębów czy w innych miejscach wewnątrz organizmu.