Czy mężczyzna autystyczny może mieć zdrowe dziecko?

Witam, wiem, że to przerażający pomysł, ale jestem już niemłodym ojcem 20-letniego chłopca z autyzmem, którym w niedalekiej przyszłości nie będzie miał kto się opiekować. Tak sobie myślałem, że może to byłoby jakieś rozwiązanie dla niego, czyli jego własne dziecko ze zdrową kobietą, które w przyszłości opiekowałoby się swoim staruszkiem. Wiem to szalone, ale może realne?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam

Rozumiem, że macie Państwo niepokój z powodu choroby syna i jego życia, kiedy Was zabraknie. Wydaje się jednak, iż poczynanie na świat dziecka, które ma być jedynie opiekunem własnego ojca, nie jest najlepszym pomysłem.

Proszę zastanowić się, czy syn jest w stanie zająć się swoim potomkiem oraz zapewnić mu właściwe warunki do prawidłowego rozwoju, również emocjonalnego i psychicznego. Nawet jeśli nie ma przesłanek dziedziczności autyzmu, to zawsze występuje groźba pojawienia się innych dysfunkcji czy zaburzeń.

Proszę pomyśleć o innej formie zabezpieczenia syna na przyszłość. Powstają na terenie kraju ośrodki dla osób autystycznych, takie jak Farmy Życia.

Powodzenia i pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Pomysł chyba faktycznie mało realny. Nie przewidzi Pan żadnej i wszystkich sytuacji: ani żony ani tego czy będzie chciała dziecka czy nie. Poza tym dziecko trzeba wychować a to proces zupełnie nie do przewidzenia. Jak wychować dziecko i od razu nadać mu misję opieki nad ojcem. A jeśli nie zechce?Temat, który Pan poryszył jest interesujący bo często rodzice decydują się na drugie dziecko właśnie w nadziei na to, iż będzie sie opiekować bratem czy siostrą z niepełnosprawnością. Ale zawsze pojawia się ale...pojawiają się pytania, czy to etyczne tak podchodzić do nadawania roli drugiej osobie już przed narodzeniem. Temat rzeka, dużo pytań, dużo wątplieości i nikt na to nie da recepty i jednoznacznej odpowiedzi.
Pozdrawiam AM