Czy mezoterapia mikroigłowa twarzy w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Mezoterapia mikroigłowa twarzy w ciąży. Czy może zaszkodzić dziecku? Martwię się,bo jestem w I trymestrze a ten zabieg domowy pomaga pielęgnować moją problematyczną cerę. Jest to lekkie nakłuwanie skóry twarzy igiełkami 0,5mm (przy użyciu rollera) w celu pobudzenia jej regeneracji. dziękuję za odpowiedż,bo za dużo sama analizuję i tylko dodatkowo się stresuję nową sytuacją, bo nie chcę zaszkodzić dziecku.

Nikt nie prowadził badań nad bezpieczeństwem mezoterapii mikroigłowej u kobiet w ciąży oraz nad oddziaływaniem tego zabiegu na dziecko w łonie matki. Dobra praktyka lekarska oraz zalecenia producentów rekomendują jednak nie wykonywanie podobnych zabiegów w ciąży. Ostrożność ta dotyczy głównie preparatów, które są używane do zabiegu. Samo nakłuwanie jeżeli wykonuje się w warunkach z zastosowaniem aseptyki i antyseptyki nie powinno być niebezpieczne dla dziecka.

Jak wspomniano wyżej nie wykonuje się badań tego typu procedur u kobiet w ciąży ze względów etycznych i w trosce o zdrowie matki i dziecka. Należy zachować daleko idącą ostrożność. Lepiej takie zabiegi zachować na okres po narodzeniu dziecka, bo wtedy Pani skóra może o wiele bardziej potrzebować troski ze względu na grę hormonów.