Czy miałam epizod maniakalny?

Dzień Dobry. Mam kilka pytań odnośnie choroby afektywnej dwubiegunowej CHAD. Lekarze nie potrafią mi pomóc a ja podejrzewam u siebie tę chorobę. Leczę się psychiatrycznie od 10 lat bez znacznej poprawy i chyba nie na tą w ogóle chorobę, którą mam. Mam podejrzenie schizofreni i osobowości schizotypowej lecz moje objawy to w dużej mierze wahania nastroju o różnym natężeniu. Raz jestem smutna i przygnębiona. Czuję pustkę. Innym razem kiedy przestaję się obwiniać za niezawinione grzechy popadam w podwyższony nastrój i robię się euforyczna i rozrzutna. Zdarzyło się, że w epizodzie euforii rozdawałam ludziom na ulicy pieniądze gdyż wydawało mi się w co mocno wierzyłam, że mam do spełnienia misję pomagania wszystkim ludziom. Obecnie mam jakąś lekką depresję tak mi się przynajmniej wydaje. Wierzę, że napotkane na ulicy osoby mogą mieć wpływ na moje myśli i samopoczucie. Taka jakby trochę lekka psychotyczność co czasem ze względu na moją osobowość schizotypową jest raczej normalne. Czy możliwe jest, że mogę mieć chorobę dwubiegunową CHAD? Oraz czy oba te zaburzenia tzn. schizotypowe i dwubiegunowe mogą współistnieć? Jak sprawić aby moje samopoczucie było bardziej w kierunku tej górki lub normy bo u mnie tego nie ma ciągle są wahania lub depresja. Czy miałam epizod maniakalny? Proszę o jakąś poradę co mam ze sobą począć? Dziękuję i pozdrawiam. Jana.

Dzień dobry, z opisu Pani objawów wynika, że lekarze postawili słuszną diagnozę. W zaburzeniach psychotycznych też mamy lepsze i gorsze dni, lepsze i gorsze samopoczucie. W chorobie dwubiegunowej nie występują myśli psychotyczne, poprostu mamy dużo energii, podejmujemy bardzo ryzykowne decyzje ale jednak trzymamy się realności jeśli chodzi o myśli. Wierzymy że uda nam się coś , nie bierzemy pod uwagę ryzyka ale nie idzie to w taką specyficzną wyjątkowość jak u Pani. Dlatego warto trzymać się zaleceń lekarzy, przyjmować leki regularnie, zgłaszać się na wizyty kontrolne. Warto też pomyśleć o psychoterapii, która pozwoli Pani w wielu momentach wypracować sposoby radzenia sobie ze stanami psychotycznymi, czyli mniej podążać za nimi, bardziej trzymać się realności i nie podejmować pewnych działań jak np rozdawanie pieniędzy na ulicy. Dziś schizofrenia to choroba, która kompleksowo leczona pozwala nam normalnie żyć. Radzimy sobie w pracy, prowadzimy spokojne życie, w pewnych sytuacjach poprostu potrzebujemy więcej wsparcia. Także warto zaufać lekarzom którzy Panią prowadzą , nie szukać nowych diagnoz tylko walczyć z chorobą.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień Dobry Pani Jano,

Celem uzyskania szczegółowych odpowiedzi na Pani pytania, zachęcałabym Panią do wniesienia wątku, w osobistej konsultacji u lekarza prowadzącego Panią, który zna Panią i Pani historię leczenia.

Serdeczności i tylko zadowalającego samopoczucia Pani życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605