Czy miałem atak paniki?

Witam. Proszę o pomoc! Mam 24 lata. W maju tego roku mialem dziwny przypadek. Siedziałem spokojnie gdy nagle jakby zatrzymanie serca, atak paniki ?! sam nie wiem jak to nazwać, zalały mnie poty do tego duszności, nie potrafiłem złapać powietrza, uczucie odrealnienia. Niby mi przeszło ale potem mialem sytuacje gdzie po kilku dniach prowadziłem samochód i prawie odpłynąłem. Zdążyłem zaparkować na poboczu, wyszedłem z samochodu, próbowałem zatrzymać samochód jaki kolwiek, ale zdrętwiałem cały, na szczęście przejezdzala obok karetka. Od tamtej pory mialem kilka razy takiego typu dusznosci ale nie w takim stopniu jak jak wtedy, mozna powiedziec ze bylem juz przygotowany i starałem sie kontrolować oddech. Co skutkowało ale nie zawsze. Niby przeszlo. Pare dni pozniej zlapalo mnie w nocy, rodzina zawiozła mnie do szpitala. Lekarz powiedział mi ze to astma, z podejrzeniami na gruźlice. Dodam ze paliłem w tamtym okresie. Byłem u pulmunologa. Nie mam astmy, a płuca są zdrowe. Morfologia krwi, rozmaz krwi metada Schilinga, badanie potasu, wapna, magnezu, ft3, i anty-tpo w normie. Objaw duszności zniknął, od maja zdażyły mi się kilka razy. Mam codziennie zawroty głowy, zaraz po wstaniu, caly dzien. Do tego czasami uczucie ucisku, badz kolotania serca. Co sprawia ze i czuje ucisk na szyji i czasami uczucie bicia serca w gardle, jezeli tak to mozna nazwać. Czasami szum w glowie i uczucie jak bym slyszal bicie serca. Nasilaja sie zawroty jak probuje jechac samochodem, wtedy sie stresuje ze moge miec podobna sytuacje do tamtej. A moze mam nerwice ? Juz sam nie wiem, tylko czytam co moga powodowac zawroty itp itd. I doluje sie bardziej.Meczy mnie juz to wszystko. Błagam o jaka kolwiek pomoc. Dziekuje

Witam,

wskazana jest konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego i szczegółowa diagnostyka.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie