Czy miesiączki oraz tarczyca mogą mieć coś wspólnego z brzuchem?

Witam.Mam 20 lat , lekarz 3 miesiące temu stwierdził IBS , dostałam leki duspatalin i sanprobi jednak nie widać poprawy po lekach.tydzień temu objawy się nasiliły,luźne stolce,które są normą u mnie , bolesne skurcze brzucha , nudności ,brak apetytu i w przeciągu ostatniego miesiąca schudlam 5kg ,co mnie niepokoi . Mam niedoczynnosc tarczycy. Badania ginekologiczne wszystko ok. Krew utajoną w kale nie wykryta . mam nieregularne miesiączki , czy miesiączki oraz tarczyca mogą miec cos wspolnego z brzuchem oraz czy to na pewno jest IBS ? Jakie badania musiałaby jeszcze wykonać oraz czy kolonoskopia j gastroskopia jest konieczna w tej sytuacji?

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli utrata masy ciała była niezamierzona i nie wynikała ze zmiany diety lub ilości przyjmowanych posiłków to należałoby wykonać kolonoskopię. Dodatkowo warto sprawdzić poziom TSH i zrewidować czy ma pani odpowiedni poziom suplementacji hormonów tarczycy (niedoczynność może powodować zaparcia, nadczynność biegunki).