Czy mięśniak macicy jest przeszkodą w zajściu w ciążę?

Dzień dobry! Mam pytanie, od dwóch miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Mam 30 lat. Miesiączki mam mniej więcej regularne, co 28 dni, czasem zdarza się jeden dzień później. Ostatnią miesiączkę miałam dosyć dziwną, ponieważ dostałam ją dwa dni wcześniej niż planowo, były to lekkie plamienia, podobne do końcówki okresu, a nie jego początku. Potem miałam prawie 4 dni przerwy, nie było krwawienia, po czterech dniach nastąpiło normalne krwawienie, które trwało 5 dni. Jak przy każdym okresie, odczuwałam bolesność piersi i podbrzusza. Rok temu miałam podobną sytuację przez kilka miesięcy, ale potem wszystko się unormowało. Zaobserwowałam śluz płodny 8 dni po okresie (dokładnie w 15., licząc za początek od okresu plamienia przez 2 pierwsze dni), miałam go przez 2 dni. W tym czasie zrobiłam test owulacyjny, który wyszedł pozytywnie.

Muszę dodać, że w poprzednim cyklu śluz płodny (rozciągliwy i podobny do kurzego białka) miałam przez 5 dni. Podczas stosunku przed owulacją po raz pierwszy miałam lekkie krwawienie. Po 4 dniach od zaobserwowania śluzu płodnego miałam rano lekkie plamienie, które zauważyłam na papierze. Miałam je tylko raz. Nigdy wcześniej nic takiego mi się nie przydarzyło. Dodam tylko, że na początku miesiąca byłam przeziębiona i brałam Gripex przez około tydzień. Byłam u ginekologa i miałam robione USG. Na USG wyszło, że mam mięśniaka 26 mm na macicy. Oprócz tego lekarz powiedział, że w tym cyklu nie miałam owulacji. USG było robione w 22. dniu cyklu. Powiedział, że jajniki są w normie. Nie wyjaśnił mi, jak groźne są mięśniaki. Nie wiem, czy mój jest duży, czy mały. Jakiej wielkości mięśniaki stają się przeszkodą mechaniczną w zajściu w ciążę? Czy mój mięśniak będzie przeszkodą w zajściu w ciążę? Lekarz przepisał mi tabletki na wyregulowanie okresu Primolut N I zlecił testy hormonalne. Rozumiem, że USG jest bardziej wiarygodne od testów owulacyjnych, ale czy jest możliwe, że nie miałam owulacji, a występował śluz płodny? Czy to oznacza, że mogę być bezpłodna? Proszę o dopowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dwa miesiące to zdecydowanie zbyt krótki okres starań, by móc niepokoić się brakiem ciąży. U niektórych kobiet mięśniaki mogą utrudniać zajście w ciążę i donoszenie jej, ale nie jest to zdecydowanie reguła. Pani mięśniak jest niewielkich rozmiarów. Myślę, że póki co nie ma Pani powodów do niepokoju. Często mięśniaki współistnieją z ciążą i nie stanowią żadnej dla niej przeszkody. Jeśli są dużych rozmiarów i zlokalizowane są tak, iż mogą utrudniać poród, to ciążę rozwiązuje się cięciem cesarskim. Na pewno mięśniak wymaga obserwacji w okresie ciąży (czy się nie powiększa). Nie ma natomiast reguły co do tego, jak duży mięśniak utrudnia już zajście w ciążę.

Możliwe, że krwawienia śródcykliczne spowodowane były mięśniakiem. Owulacja mogła nie wystąpić ze względu na przyjmowany przez Panią lek hormonalny (nie wiem w jakim schemacie go Pani przyjmuje). Testy owulacyjne są czasem niestety niewiarygodne, natomiast interpretacja charakteru śluzu to bardzo subiektywna sprawa- może tym razem nie był on związany z okresem okołoowulacyjnym?

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!